بسم الله الرحمن  الرحیم
راه باز توبه به سمت خدا و اثر مطلوب آن

هدف:  تبیین اثرات توبه و جبران گناه و خطا با توجه به آیه :
وَأَقِمِ الصَّلَاةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِینَ ﴿۱۱۴/ هود﴾
(و در دو طرف روز [=اول و آخر آن] و نخستین ساعات شب نماز را برپا دار زیرا خوبیها بدیها را از میان مى ‏برد این براى پندگیرندگان پندى است)

این آیه مبارکه به اثر متقابل اعمال بر یکدیگر اشاره می کند. البته اثر کارهای مثبت بر کارهای بد . به عبارتی دیگر با انجام هر گناه و عمل زشت یک نوع تاریکی در روح و روان انسان ایجاد می شود كه اگر ادامه یابد اثرات آن ها جمع شده، به صورت وحشتناكى انسان را تبدیل کند.  ولى كار  نیك كه از منبع الهى سر چشمه گرفته به روح آدمى لطافتى مى‏بخشد كه آثار گناه را مى‏تواند از آن بشوید و آن تیرگی ها را به روشنایى مبدل سازد.

 وسایل مورد نیاز:

بطری - دوتا لیوان  - آب سالم - آب گل آلود

 روش اجرا: در بطری  آب بریزید و از قبل آماده کنید و سپس  در یکی  از لیوان ها آب پاک و در دیگری آب گل آلود بریزید . آب گل آلود نماد گناه و بدی هاست و آب شفاف و زلال نماد وجودی ماست که در همان ابتدای خلقت با فطرتی پاک آفریده شدیم . و بطری هم نماد کار خوب می باشد.

 جلوی بچه ها یک قطره آب گل آلود را داخل آب پاک لیوان بریزید و از آن ها بخواهید که مشاهده کنند و ببینند که چگونه تیره میشود . گناه و کارهای بد هم نیز همین گونه وجود ما را سیاه و آلوده می کنند.  با هر قطره سیاهی؛ آب پاک سیاه و سیاه تر می شود تا جایی که اگر گناه را ادامه بدهیم دیگر چیزی از شفافی و زلالی نمی ماند. اما با هر بار توبه و بر گشتن به آغوش خداوند با هر کار خوبی به خصوص نماز این آلودگی پاک می شود . حال با آن بطری به داخل آبی که با گناه گل آلوده شد آب بریزید و این کار را  ادامه بدهید تا حتی با سر ریز شدن پاک پاک مانند حالت اولش بشود.  می بینیم که بطری بزرگتر از آب گل آلوده است این یعنی لطف خدا خیلی وسیع می باشد و با این که کوچک ترین گناه هم روی پاکی ما اثر می گذارد اما با راه باز توبه  این آلودگی ها  پاک پاک خواهد شد.

با این تصویر سازی بچه ها خواهند فهمید که  خوبی ها بدی ها را از میان خواهند برد. ان شاء الله به انجام نماز و سایر اعمال تشویقشان کنید.

 نکته : می توانید در آخر برای شادابی کلاس و نیز بازیافت بطری  با آن کار دستی درست کنید.

چراغ - جامدادی رو میزی - گلدان