بسم الله الرحمن الرحیم

ضرورت بحث:

چند روز پیش یکی از دانش آموزان که از بچه های  با ادب و بسیار با سلیقه و با احساس کلاس بود، پیش من آمد و گفت که دیگر کلاس نمی آید. از تصمیمش ناراحت شدم و در گوشه ای آرام از او پرسیدم چرا این تصمیم را گرفتی؟ بغض کرد و چیزی نگفت. باز با لحنی دیگر و دوستانه پرسیدم؟ این بار بغض شکست و با گریه گفت بچه ها مسخرم می کنند، می گویند با این که کلاس سومی اما قدت کوتاه است پس من با این حرف بچه ها، دیگر کلاس نمی آیم.این جریان الحمدلله با صحبت حل شد. اما لازم بود این موضوع را به گونه ای در کلاس مطرح کنم. 

 هدف: 

این موضوع، مبحثی  است که هر دو طرف قضیه باید در نظر گرفته شود. در مرحله اول شکر الهی، یعنی در هر صورت انسان باید شاکر خداوند باشد و دوم نباید افراد را به خاطر هر کمبودی مسخره کنیم چرا که به نظر ما این یک نقص و یا کمبود است، و بی شک خدای مهربان هر چیزی را بر طبق حکمت خود خلق کرده و مسخره کردن دیگران نارضایتی از خلقت خداست و این کار اصلا مورد پسند نیست.  بنابراین اهداف شامل:

1.شکر الهی

2.پرهیز از مسخره کردن دیگران 


که  در ادامه توضیح هرکدام ان شاءالله تا رسیدن به نتیجه مطلوب بیان می شود:شکر الهی

این جنبه از سخن باید برای دانش آموزان روشن شود که ما در هیچ حالتی از رحمت و نوازش خدا، جدا نیستیم انسان حتی در بدترین شرایط زندگی هیچ‌ وقت از دریای الطاف الهی بیرون نمی‌آید. و خدای تعالی نیز بندگان را متفاوت آفریده و هر کدام از آن ها را به شکلی مورد آزمایش و امتحان قرار می دهد:

در حدیثی قدسی از قول خدای تعالی آمده است: "بعضى را كور و بعضى را بینا، بعضى را كوتاه قد و برخى را بلند قد، بعضى را زیبا و بعضى را زشت، بعضى را عالم و برخى را جاهل، بعضى را فقیر و بعضى را غنى كردم، بعضى را مطیع و برخى را عاصى، برخى را بیمار و عده‏اى را سالم، بعضى را زمین ‏گیر و برخى بدون عیب هستند.  همه این كارها لازمه خلقت بود. براى این كه آن شخص سالم و بى ‏عیب به آن شخص معیوب نگاه كند و به خاطر سلامتى‌‏اش به من شكر و حمد بگوید. و یا آن كه عیب ‏دار است به شخص سالم نگاه كند به من متوسل شود تا به او هم سلامتى بدهم. و همچنین به بلاى من صبر كند تا به او پاداش خوب بدهم. یا این كه شخص غنى به فقیر نگاه كند به خاطر ثروتى كه به وى داده‏ام به من حمد نماید، و یا شخص فقیر با دیدن شخص غنى از من ثروت بخواهد و یا این كه مؤمن به كافر نگاه كند به خاطر هدایتى كه داده‌‏ام به من حمد و سپاس گوید... (الجواهر السنیة-كلیات حدیث قدسى  ص ۱۸.)

 فرض کنید که مسابقه ای برگزار شده، و شرکت کنندگان باید مسیری بیست کیلومتری را بدوند، یک نفر با رنج و زحمت زیاد با سرعت به سمت انتهای مسیر می شتابد. در راه می بیند که یک عده نشسته اند و مشغول خوردن غذا هستند، عده دیگری نشسته اند و با یکدیگر گفتگو می کنند و ... آیا این دونده، از سختی خود ناراضی است؟ یا مسرور است که متوجه بهترین عمل شده و مشغول انجام آن است؟ بنابراین انسان می تواند هم آن گونه که خداوند او را خلق کرده به بهترین شکل ممکن زندگی کند و لذت ببرد، کافی است با رضایت از خلقت خدا پیش برود.

و با توجه به سخن حضرت امام رضا (علیه السّلام)که فرموده اند: با نعمت های خداوند، خوب برخورد کنید. منبع: تحف العقول،ص۴۷۲ . باید به بهترین شکل ممکن با نعمت های خداوند برخورد کنیم.

 پرهیز از مسخره کردن دیگران

اما برای آن طرف بحث یعنی مذموم دانستن مسخره به هر هدفی حتی شوخی می توان از آثار مسخره کردن سخن گفت با این بیان که کار بدی است و باعث ذلت و خواری مسخره کننده در پیشگاه خدای متعال، فرشتگان، پیامبران و همه مردم می شود. در روز قیامت نیز شرمسار و خجالت زده، بار گناهان کسانی را که در دنیا استهزا کرده بر دوش کشیده، وارد دوزخ می شود.(جامع السعادت آقای نراقی) و همچنین بخواهید که فرض کنند ، کسی آن ها را مسخره کرده است چه حالی پیدا می کنند. مطمئن باشید اگر به این موضوع دقیق فکر کند، دیگر دیگران را مسخره نمی کنند.  خداوند در سوره حجرات آیه «لا یسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ» (حجرات،11) فرمود هر کس مؤمنان را مسخره کند یا با القاب زشت از آن ها یاد کند ، در زمره ستمکاران محسوب می‌شود.

 

سرگرمی کلاس به هدف یادگیری بحث

کاردستی:

وسایل لازم: مقوا، قیچی، چسب.

برای این کار در کلاس به همراه بچه ها شکل چند خرگوش را طراحی کنید با این تفاوت که گوش یکی از خرگوش ها از بقیه خیلی بزرگتر باشد. با این کار این سؤال ایجاد می شود که چرا گوش یکی بزرگتر است؟

می توانید با آهنربا یا چسب به تخته یا دیوار وصل کنید و همزمان با تصویر داستان را برای یادگیری بهتر بیان نمایید.

                                             Image result for ‫تصویر خرگوش‬‎

داستان

خرگوش گوش دراز

در زیر درختان جنگلی سبز، چند خرگوش زندگی می کردند اما از بین آن ها یکی از خرگوش ها، گوش خیلی بزرگی داشت که دائم، مورد تمسخر قرار می گرفت و با او بازی نمی کردند، خرگوش قصه ما تنهای تنهای تنها همیشه گوشه ای می نشست و به بازی دوستانش با ناراحتی نگاه می کرد اما از ترس تمسخرکه باز بگویند "خرگوش گوش درازه ، چه قد گوشت درازه"  جلو نمی رفت و بازی نمی کرد. تا این که یک روز که خرگوش ها سرگرم بازی بودند،  باران سختی شروع به باریدن گرفت. خرگوش ها این طرف پریدند، آن طرف پریدند اما باز هم خیس می شدند. سردشان بود. طبق معمول خرگوش گوش دراز قصه ی ما که  به بازی دوستان از دور نگاه می کرد متوجه آشفتگی دوستان خود شد به همین خاطر آن ها را صدا کرد و گفت بیایید زیر گوش من پناه بگیرید. خرگوش ها تا شنید بدون فکر، دویدند و به زیر گوش خرگوش نشستند، این نشستن کنار دوست فرصتی شد تا آن ها با خود فکر کنند که چه رفتار بدی در گذشته داشته اند و پی بردند که گوش دراز خرگوش هم لطف خداست و باید هم خودش شکر کند و هم بقیه با رفتار خوب در مقابل او شکر الهی را دو چندان به جا بیاورند.


 نتیجه:

و در آخر هم به آن ها گفته می شود که خداوند در قرآن می فرماید:

(وقُلْ لِعبادی یَقولُوا الّتی هِىَ اَحْسَنُ؛( اسراء/53) ای پیامبر! به بندگان من بگو به هنگام گفتن با مردم، به نیكی سخن بگویند).

یعنی باید هرچیزی که باعث بدی کلام میشه رو بر زبان نیاریم مثل همین مسخره کردن مخصوصا دوستان چون که امام باقر(ع)چنین می فرماید: (عَظِّمُوا اَصحابَكُمْ وَوَقِّروهم ولایَتَجَهَّمَ بَعْضُكُمْ بَعْضاً؛(كافى، ج 2، ص 173). دوستان خود را گرامی بدارید و هرگز با آنان با چهره گرفته برخورد ننمایید.).

زندگانی پیشوایان بزرگ اسلام درباره احترام گذاشتن به شخصیت افراد، برای ما مسلمانان درس بزرگی است؛ پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) به همه طبقات مردم احترام می گذاشت؛ هرگاه كسی بر او وارد می شد، قبای خود را زیر پای او پهن می كرد و بالشی را كه تكیه گاه خود بود، به او می داد.

بنابراین ما باید همیشه باهم دوست باشیم و به هم احترام بگزاریم تا خدا از ما راضی باشه. و همیشه شاکر نعمت الهی باشیم و با اعتماد به نفس  از آن چه که خدا به ما داده در بین دوستان شاداب و سرزنده باشیم و باعث نشه که از جمع اونا دور بشیم.