22www.madahi-download.blogfa.com_.gif

 
بسم الله الرحمن الرحیم

آشنایی کلاس با امام جعفر صادق(علیه السلام) به مناسبت شهادت این بزرگوار

امام جعفر صادق (علیه السلام) امام ششم و فرزند امام محمد باقر(علیه السلام) می باشد. و مادر بزرگوارش ((اُمّ فَروه )) نام داشت.

امام جعفر صادق(علیه السلام) ، از همان کودکی بسیار با فضیلت و صاحب علم بودند.

به طوری که در طول 34 سال امامت، 4000 دانشمند تحویل جامعه دادند و علوم و فنون بسیاری را كه جامعه آن روز تشنه آن بود، به جامعه اسلامی ارزانی داشتند. به همین خاطر به ایشان رئیس مذهب شیعه می­گویند.

این امام بزرگوار در سن ۶۵ سالگی در مدینه توسط منصور دوانیقی، خلیفه عباسی مسموم شدند و به شهادت رسیدند.

قـبـر شریف ایشان در قبرستان بقیع (واقع در مدینه ) در كنار قبر پدر و جدّ و عمویش امام حسن مجتبى (علیه السلام ) مى باشد.

بزرگواران می توانید برای دریافت بازی و داستان برگرفته از آموزه های امام صادق(علیه السلام) به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید.

و همچنین انیمیشن معرفی این بزرگوار را در همین وبلاگ و در آرشیو قسمت امام جعفر صادق(علیه السلام) دریافت نمایید.


بازی

هدف: تقویت تمرکز و سطح آگاهی همراه با شور و نشاط با الگوی گیری از سیره امام جعفر صادق(علیه السلام)

امام جعفر صادق علیه السلام می نشست و استاد می شد و کودکان دیگر شاگرد او می شدند و امام جعفر صادق علیه السلام می گفت این چه میوه ای است که بر درخت میروید یا بر زمین می روید این امر باعث تفکر کودکان می شد و در اندیشه فرو می رفتند و اگر کسی بود که نام میوه را می گفت جای وی را می گرفت و وی شاگرد می شد. و هنگامی که شاگرد می شد تا استاد مشخصات میوه را می گفت امام جعفر صادق علیه السلام نام میوه را می برد.

نکته: دروغ ممنوع

بعضی از کودکان همبازی دروغ می گفتند و وقتی استاد می شدند میوه ای را وصف می کردند و امام جعفر صادق علیه السلام نام میوه را می  برد و استاد برای این که مقام خود را از دست ندهد بدروغ می گفت این میوه نیست و میوه دیگر است ... امام جعفر صادق علیه السلام می گفت به این شرط در بازی شرکت می نماید که کسی دروغ نگوید و کودکان شرط همبازی خود را می پذیرفتند.


داستان


هدف: تبیین  اهمیت صدقه با توجه به زندگی امام جعفر صادق(علیه السلام)ایجاد انگیزه: از دانش آموز بخواهید در ذهن خود تصور کند که همکلاسیش روز امتحان یا برای کلاس، مداد خود را فراموش می کند و یا خودکار او تمام می شود در این لحظه او چه  کار می­ کند؟ آیا به دوست خود، بی توجه است؟ یا این که با صدای بلند فریاد می زند که من مداد یا خودکارم را به او داده ام ؟


حال با این موضوع فضای صدقه دادن به فقرا را برای او روشن نمایید که فقیر هم همانند دوست ماست که باید بی منت به او کمک کنیم. همانطور که امامان ما هم این­گونه بوده اند. به عنوان مثال یكى از اصحاب امام جعفر صادق علیه السلام است حكایت می كند: 

در شبى تاریك و بارانى امام صادق علیه السلام از منزل خارج شد و به سوى محلّه بنى ساعده روانه گشت ، من نیز به دنبال آن حضرت حركت كردم . در بین راه ، چیزى از دست آن حضرت روى زمین افتاد، فرمود: خداوندا! آن را به ما باز گردان.

من جلو رفتم و سلام كردم، حضرت پس از جواب سلام، اظهار داشت : مُعلّى (نام مردی)  هستى؟ عرض كردم: بلى، فدایت شوم.
فرمود: در همین دور و بر دقّت كن و دستى روى زمین بكش، اگر چیزى پیدا كردى، آن را بردار و به من بده.


مُعلّى گوید: مقدارى تفحّص كردم و روى زمین را جستجو نمودم تا آن كه زنبیلى را یافتم كه داخل آن نان بود، آن را برداشتم و تحویل امام صادق علیه السلام دادم و عرض كردم: اى مولاى من ! اجازه بفرمائید من آن را حمل كنم و همراه شما بیاورم؟


حضرت فرمود: خیر، من خودم براى این امر سزاوارترم ؛ ولیكن اگر مایل باشى مى توانى با من همراهى كنى.


مُعلّى گفت : من نیز همراه امام صادق علیه السلام حركت كردم تا آن كه به محلّه بنى ساعده رسیدیم، افرادى را در آن جا دیدم كه خوابیده بودند.
حضرت به هر یك از آن افراد كه مى رسید، یك قرص نان از درون زنبیل برداشته و كنار او مى گذاشت؛ و به همین منوال تا آخرین نفر به هر كدام یك قرص نان داد؛ و سپس با هم برگشتیم.


در بین راه، به حضرت عرض كردم: یاابن رسول اللّه ! آن ها كه متوجّه نشدند و شما را نشناختند؟!
فرمود: خیر، اگر مى خواستم متوجّه شوند، باید نمك هم برایشان مى آوردم ؛ و سپس افزود: خداوند امور همه چیزها را از جهت محاسبه، در اختیار ملائكه قرار داده است مگر صدقه را، كه مستقیما خودش آن را تحویل مى گیرد و مورد محاسبه و پاداش قرار مى دهد.


پس از آن فرمود: پدرم امام محمّد باقر علیه السلام هرگاه صدقه اى به فقیر مى داد، آن را در دست فقیر مى گذاشت و دست خود را 
مى بوسید؛ چون صدقه قبل از آن كه به دست سائل و فقیر برسد، مورد توجّه خداوند قرار خواهد گرفت .( بحارالا نوار: ج 93، ص 6 125 و ص 8 127 و ج 47، ص 20، ح 17.)


نتیجه  از داستان:


از دانش آموزان بخواهید که نتایجی را که از این داستان گرفتند  بیان کنند.