بسم الله الرحمین الرحیم
در این جلسه در مورد امانتداری برای بچه ها صحبت کردیم. برای این کار از یک داستان از صدر اسلام استاده کردیم. و هم چنین انیمیشن که دارای داستان خوب و اموزنده ای بود. البته ابتدای پاور پونیت یه خورده از قضیه جنگ خیبر یاد اوری کردم و گفتم که این داستان که میخوام بگم برای قبل از این چیزاست.
 شرح جلسه:
داستان از این قراره که مسلمانان برای جنگ خیبر از مدینه خارج شدند و در نزدیک قلعه های خیبر هستند. هنوز قلعه ای رو فتح نکرده اند. در بیابان ها مانده ، از شدت گرسنگی مجبور به خوردن گوشت حیوانات مکروه گوشت شدند. مثل اسب و الاغ.
وضعیت گرسنگی خیلی سخت شده بود. در همین موقعیت


ادامه در ادامه مطلب

 یک چوپان که گوسفندان یهودیان را میچراند مسلمان شد و گفت که گوسفند ها رو در اختیار شما میگذاریم. ولی پیامبر صلی الله علیه و آله قبول نکردند و به او گفتند که درسته آنها الان با ما دشمن هستند ولی این گوسفند ها را به امانت به تو داده اند و تو باید امانت را به صاحبانش باز گردانی و خیانت در امانت در دین ما جایز نیست. آن چوپان هم حرف حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم را اطاعت کرده و گوسفند ها را پس دادند و به مسمانان پیوست.
برای اینکه  بزرگی کار جا بیفتد و بچه ها خوب بفهمند ، خوب وضعیت گرسنگی رو توضح دادم ، بعد به بچه ها گفتم فکر کنید مثلا روزه هستید ، یا یک روز هیچ غذایی گیرتون نیومده ، بعدش یهو یکی میاد یک کارتن شیرینی ، یا یک ظرف غذا پیش شما به امانت میگذارد ، و میگوید این را بگیر من بعدا میام میگیرم ، چه می کنید؟
همه میگفتند میخوریم.
یا مثلا در مورد همین گرسنگی سپاه اسلام و آمدن چوپان قبل از اینکه تصمیم حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم را بگم ، از بچه پرسیدم اگه شما جای مسلمونا بودید چیکار میکردید؟
دارن از گرسنگی میمیرند ، از بس گرسنه هستند دارند اسبانشون رو میکشند و میخورند .
بچه ها همه گفتند گوسفند ها رو میکشیم و میخوریم.
بعدش در مورد تصمیم حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم گفتم.
بعد از گفتن این قصه انیمیشن رو گذاشتم براشون.
قصه ی انیمیشن از این قراره ، یک فردی هست در شهری که بسیار امانت داره ،به خاطر همین مردم میان و پولاشون رو پیشش امانت میزارند. روزی از روزا یه فرد غریبه میاد و پولاش رو به امانت میزاره و بعدش میگه . بعدش این طرف با  این مرد امانت دار رفیق میشه. اینم بهش اطمینان میکنه و از سیر تا پیاز زندگیش بهش میگه. آن مرد غریبه موقعی که پولاش رو داشت میداد تحویل چشمش به صندوقچه پر از پولی افتاد که مرد امانتدار داشت. برای همین هم باهاش رفیق شد. و بعد ازش میپرسه خب این قفل صندوقت رو از کجا ساختی ، اونم آدرس قفل ساز  رو  بهش میده و اونم میره یکی مثل اون میسازه و با کلید اون یک شبی صندوق این بنده خدا رو خالی میکنه فرار میکنه. خلاصه این بنده خدا از طریق قفل ساز میفهمه که آن خائن اهل فلان شهره. بعدش میفته دنبالشو با کشتی میره. توی کشتی با یه مرد مریض آشنا میشه که ازش کمک میخواد. اینم قبول میکنه که اون مرد مریض رو ببره پیش طبیب. بعدش کشتی سوراخ میشه و میان راه مجبور میشن درا ولین خشکی پیاده بشن. اون مرد مریض میگه تا کشتی رو درست میکنن منو همینجا ببر دکتر . اون هم میبره. ولی میفهمند دکتر نیست و فردا میاد. شب میمونند. فردا مرد بعد از اینکه مریض رو میبره دکتر ازش خداحافظی میکنه. و میره که برسه به کشتی. ولی کشتی رفته بود. تویه مین موقعیت یک مرد کور میاد پیش این فرد و میگه بهم کمک کن ، اینم کمکش میکنه و میبردش به جایی که میخواد. همین که به مقصد میرسن. یکی میاد داد میزنه و میگه این مرد دزده. بعدش ب اتهام دزدی میگیرنش چون شنیده بودند که دزد با یه مرد نابینا توی شهر میگرده. البته دزد پیدا میشه و اون رو آزاد میکنن. بعد اون فردی که بهش اتهام دزدی زده بود ، به خاطر دلجویی میگه باید امشب بریم خونه ما . این بنده خدا قبول میکنه. توی راه توی یه مغازه ، اون دزد رو میبینن.
خلاصه دزد رو میگرن و میبرن پیش محکمه. بعدش این طرف هم به پولاش میرسه و هم یه رفیق تاجر ( همونی که بهش تهمت زده بود ) پیدا میکنه و بر میگرده به خونه.
در آخر کار از بچه ها در مورد این داستان نظر خواهی کردیم.
و نکات خیلی جالبی که داخل این داستان نهفته بود رو گفتیم. مثل اینکه بعضی اوقات ما فکر میکنیم بعضی چیزا برامون بده در صورتی که خوبه ، 
عَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ) ( آیه 216 سوره بقره)
یکی دیگه از نکات این هست که هر کسی به فکر دیگران باشه ، امانتدار باشه ، خدا کمکش میکنه ، در حدیث امیر المومنین علی علیه السلام که اسلاید آخر پاور پوینت هست رو گفتیم.
امیر المومنین علی علیه السلام میفرمایند: 

اَلامانَةُ تَجُرُّ الرِّزقَ، و َالخیانَةُ تَجُرُّ الفَقرَ
امانتدارى روزى مى آورد و خیانت در امانت فقر.
تحف العقول ص221 - بحارالأنوار(ط-بیروت) ج78، ص60، ح138